2. évfolyam 2. szám 2022.
Teljes szám letöltése
Szerkesztőségi előszó
Az Önkéntes Szemle második évfolyam, második számának fókuszában két téma áll: egyfelől a COVID-19-jávány hatásai a hazai civil-nonprofit szektorra és az önkéntességre, másfelől az egészségügyi civil-nonprofit szervezetek és önkéntesség helyzete. Az első két elméleti tanulmány e két témát fejti ki részletesebben. A további elméleti tanulmányok közül az egyik egy speciális csoport esetében, a kirendelt orvos- és egészségtudományi hallgatók körében vizsgálta a COVID-19-járvány alatti tevékenységüket, míg a másik egy humanitárius orvosi misszió önkénteseinek motivációt tárta fel. A gyakorlati esettanulmány a kórházi önkéntesség három példáját mutatja be a pandémia kiötöréséig, míg a módszertani esettanulmány egy humanitárius-karitatív szervezet önkénteseinek COVID-19-járvány alatti tevékenységét elemzi. Az első recenzió is a kórházi önkéntesség helyzetét ismerteti egy portugál tanulmány alapján. A recenzió rovat másik cikke egy konferencia beszámoló, az önkéntesség és munkaerőpiac témában.
A COVID-19-járvány rövid és hosszú távú hatásai a nonprofit szektorra és az önkéntességre
Bakó Csaba
"A nehézségekre »békeidőben« kell felkészülni: a szervezeti fejlődésre szánt idő (képzéseken részvétel, mások jó gyakorlatainak megismerése, szakmai, működési és finanszírozási stratégia fejlesztése, szervezetfejlesztési segítség igénybevétele) később bőségesen megtérülhet."
Az önkéntesség szerepe az egészségügyben - az egészségügyi civil-nonprofit szervezetek helyzete, 2020 - 2022
Várfalvi Marianna
"Az egészségügyi civil-nonprofit szervezetek körében megvalósuló önkéntesség nagy kihívása, hogy az új szempontoknak, további többletterhelésnek és kapacitásigénynek meg tudjanak felelni."
"Kirendelődtem" - az orvos- és egészségtudományi hallgatók részvétele a COVID-19-járvány elleni küzdelemben
Bartal Anna Mária - Lukács J. Ágnes
"Az orvos- és egészségtudományi hallgatók értékes erőforrást jelentenek a járvány elleni védekezésben, ugyanakkor a kirendelés alatti tapasztalataik rávilágítanak a szakmai felkészítés és a pszichés támogatás súlyponti szerepére, valamint az önkéntes gyakorlatszerzés ösztönzésére."
A Cselekvés Alapítvány önkénteseinek motivációi és szerepe az "Operation Freedom" műtétsorozatban
Sándor Alexandra Valéria - Pataki Gergely - Baranyai Krisztina
"A humanitárius segítségnyújtás részét képező orvosi és egészségügyi önkéntes munka fontos szerepet játszik az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés terén megmutatkozó társadalmi egyenlőtlenségek mérséklésében, valamint az önkéntesek szakmai és személyes fejlődésében."
Esettanulmány a kórházi önkéntességről a 2000-es évek közepétől a COVID-19-járvány kitöréséig - szegedi, debreceni, veszprémi példák alapján
Kósa Éva Szilvia - Mike Csenge - Szabó Anikó
" Az elmúlt több mint húsz évben országszerte számos egészségügyi intézményben jöttek létre a kórháziönkéntes-szolgálatok, noha ezek számáról és helyzetéről alig lehet valamit tudni célzott vizsgálatok, kutatások hiányában. Az esettanulmány egyfelől bemutatja a többéves kórháziönkéntes-szolgálatok munkáját, másfelől látleletet ad a sepciális krízishelyzetek következményeiről."
A Magyar Vöröskereszt önkénteseinek tevékenységei a koronavírus veszélyhelyzet idején - esettanulmány
Ipolyi Dóra - Molnár András
"Az önkéntesek megfelelő szervezési háttér esetén hatékonyan támogatják az egészségügyi ellátórendszert. Ehhez azonban szükséges a résztvevő szervezetek közötti hatékony kommunikáció és koordináció, valamint a fogadó szervezet önkéntesek foglalkoztatásában szerzett rutinja."
A kórházi önkéntességgel kapcsolatos kihívások és megoldások
Markos Valéria
"Az elmúlt két év járványhullámai következtében az egészségügyi intézményekhez köthető önkéntesség ugyan megnőtt, viszont a klasszikus kórházi önkéntesség visszaesett. Ezért fontos kutatási kérdéssé vált tehát, hogy a kórházi munkába való bevonódás milyen kihívásokat tartogat az önkéntesek és a munkavállalók, valamint az egészségügyi dolgozók számára."